Z ŻYCIA PEREŁKI     |     ARCHIWUM     |     KONTAKT     |     O NAS     |     KSIĘGA GOŚCI     |     JADŁOSPIS
 
 
 
 

Żółwiki w muzeum etnograficznym

 

 

 

 

W listopadzie Żółwiki ponownie odwiedziły muzeum etnograficzne, tym razem wzięliśmy udział w warsztatach pt. "Gdzie mieszkali Krakowiak i Krakowianka".

Dowiedzieliśmy się, że Krakowiak i Krakowianka tak naprawdę byli mieszkańcami wsi podkrakowskiej, a nie miasta Kraków. Dowiedzieliśmy się jak wyglądał dawny dom na wsi i jego mieszkańcy. Wizyta w izbie krakowskiej połączona była z niezwykłymi opowieściami i działaniami. Licząc drewniane łyżki dowiedzieliśmy się ile osób jadło z jednej miski, a więc ile osób miała rodzina zamieszkująca jedną izbę. Sprawdziliśmy ile dzieci mogło się zmieścić/spać na jednym łóżku- nasz rekord to 7. Wiemy też, kto spał na zapiecku. Wykazaliśmy się sprytem znajdując wszystkie jajka ukryte przez żartobliwą kurę i wiemy już jak zrobić masło oraz upiec chleb. Nasi modele zaprezentowali nam przepiękny i zdobny strój krakowski, który dawniej, podobnie jak dziś był zakładany tylko w święto. Dowiedzieliśmy się, ile pracy miał gospodarz oraz jakich używał narzędzi. Na zakończenie sami wykonaliśmy podkrakowskie chaty- magnesy. Wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno tu jeszcze wrócimy. 

 

 

 

Wstecz       Odsłon: 377

 

 
 
 
N i e   d o d a n o   j e s z c z e   k o m e n t a r z a


 
 

Dodaj komentarz    
 


Dzieciństwo jest jak maraton. My, dorośli, możemy stać na trasie, kibicować, podawać napoje i jedzenie, ale dzieci muszą go przebiec same. Nie możemy tego zrobić za nich ani zanieść ich na metę na rękach.

 
Jesper Juul  

 

 
Samorządowe Przedszkole Nr 65 "Perełka"
 
Kraków
ul. Strzelców 5
31-422 Kraków
 
tel.: 12-41-27-879
www.perelkakrakow.pl
przedszkole-65@wp.pl
 
Administrator serwisu:
przedszkole-65@wp.pl


Inspektor Ochrony Danych
Paweł Jasiołek
inspektor2@mjo.krakow.pl
Ul. Wielopole 17a
33-332 Kraków 
 

           


00116927

Mirosław Kuduk © 2010
  Proszę czekać ...  
 
  Proszę czekać ...