Z ŻYCIA PEREŁKI     |     ARCHIWUM     |     KONTAKT     |     O NAS     |     KSIĘGA GOŚCI     |     JADŁOSPIS
 
 
 
 

Żółwiki w muzeum etnograficznym

 

 

 

 

W listopadzie Żółwiki ponownie odwiedziły muzeum etnograficzne, tym razem wzięliśmy udział w warsztatach pt. "Gdzie mieszkali Krakowiak i Krakowianka".

Dowiedzieliśmy się, że Krakowiak i Krakowianka tak naprawdę byli mieszkańcami wsi podkrakowskiej, a nie miasta Kraków. Dowiedzieliśmy się jak wyglądał dawny dom na wsi i jego mieszkańcy. Wizyta w izbie krakowskiej połączona była z niezwykłymi opowieściami i działaniami. Licząc drewniane łyżki dowiedzieliśmy się ile osób jadło z jednej miski, a więc ile osób miała rodzina zamieszkująca jedną izbę. Sprawdziliśmy ile dzieci mogło się zmieścić/spać na jednym łóżku- nasz rekord to 7. Wiemy też, kto spał na zapiecku. Wykazaliśmy się sprytem znajdując wszystkie jajka ukryte przez żartobliwą kurę i wiemy już jak zrobić masło oraz upiec chleb. Nasi modele zaprezentowali nam przepiękny i zdobny strój krakowski, który dawniej, podobnie jak dziś był zakładany tylko w święto. Dowiedzieliśmy się, ile pracy miał gospodarz oraz jakich używał narzędzi. Na zakończenie sami wykonaliśmy podkrakowskie chaty- magnesy. Wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno tu jeszcze wrócimy. 

 

 

 

Wstecz       Odsłon: 367

 

 
 
 
N i e   d o d a n o   j e s z c z e   k o m e n t a r z a


 
 

Dodaj komentarz    
 


Dla jutra lekceważy się to, co dziś dziecko cieszy, smuci, dziwi, gniewa, zajmuje. Dla jutra, którego nie rozumie, ani ma potrzebę zrozumieć kradnie się lata życia, wiele lat.

 
Janusz Korczak  

 

 
Samorządowe Przedszkole Nr 65 "Perełka"
 
Kraków
ul. Strzelców 5
31-422 Kraków
 
tel.: 12-41-27-879
www.perelkakrakow.pl
przedszkole-65@wp.pl
 
Administrator serwisu:
mkuduk@interia.pl


 

           


00114050

Mirosław Kuduk © 2010
  Proszę czekać ...  
 
  Proszę czekać ...