Z ŻYCIA PEREŁKI     |     ARCHIWUM     |     KONTAKT     |     O NAS     |     KSIĘGA GOŚCI     |     JADŁOSPIS
 
 
 
 

Podsumowanie projektu SÓL u Żółwików

 

 

 

 

W kwietniu Żółwiki realizowały PROJEKT EDUKACYJNY SÓL.Najpierw zastanowiliśmy się co już wiemy, a czego chcielibyśmy się dowiedzieć osoli. Potem zapisaliśmy pytania badawcze, a potem ruszyliśmy do pracy.

Zgromadziliśmy wspaniałą kolekcję soli (np. sole wróżnych kolorach, fakturach, do różnych celów) i przystąpiliśmy do badań ieksperymentów solnych. Założyliśmy hodowlę solnych kryształów, by dowiedziećsię: jaka może być sól?  Byliśmy teżciekawi: Jak powstała sól? Okazało się, że każda sól pochodzi z morza, tylko tawydobywana w kopalniach to sól z morza, które wyparowały wiele milionów lattemu. Sól morska natomiast pozyskiwana jest poprzez odparowywanie. Poznaliśmyten proces w eksperymencie z pastą solną. Poznaliśmy wiele krajów, w którychwydobywana jest sól i upewniliśmy się, że choć jest biała jak śnieg, nieznajdziemy jej na Antarktydzie. Dowiedzieliśmy się,że sól jest rodzajemskały osadowej, może mieć różne kolory i przybierać różną formę np. bryły, byćsypka. Inaczej bywa nazywana chlorkiem sodu, a jej symbol chemiczny toNaCl.  Sprawdziliśmy dokładnie próbując,że sól na pewno jest słona!

To najbardziej popularna przyprawa na świecie. Ale dziękipomocy rodziców przekonaliśmy się, że sól jest wykorzystywana także wprzemyśle, gospodarstwach domowych, a także może przydać się do wielu ciekawychrzeczy. Wszystkie te pomysły zebraliśmy w książce.

Nasz EKSPERT od zdrowia, mama Antosia J., która jestpielęgniarką, wyjaśniła nam czy sól jest naprawdę tak niezdrowa jak mówi się wmediach, a także wyjaśniła, gdzie sól znajduje się w naszych organizmach.Wiemy już, że z solą należy uważać, ponieważ jej nadmiar szkodzi, ale też jestpotrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak się okazało sól zawartajest w bardzo wielu produktach spożywczych nawet tych, których smak jest słodkijak np. czekolada.

Na wycieczce do kopalni soli w Bochni dowiedzieliśmy się,że z soli mogą być ściany, sufit, chodniki, a także figury, zatem ulepiliśmytakże własne z masy solnej. Poznaliśmy proces wydobycia soli. Mogliśmy odczućzdrowotne właściwości solnego mikroklimatu oddychając pełną piersią 140 m podziemią.

Dowiedzieliśmy się także, dlaczego sól była kiedyś takadroga i co można było kupić za jednego bałwana solnego. Wycieczka ogromnie namsię podobała!

Projekt podsumowaliśmy w czasie spotkania ze Skarbnikiem,na którym wiedza zdobyta przez Żółwiki zrobiła tak ogromne wrażenie, że niemiał innego wyboru jak tylko podzielić się swoim najcenniejszym skarbem, solą.I choć niektórym, żal było że Projekt Sól się zakończył, to wiemy na pewno, żewszystko czego się nauczyliśmy i doświadczyliśmy na pewno na długo pozostanie wnaszej pamięci.

Dziękujemy wszystkim, którzy czynnie włączyli się wrealizację naszego projektu.

 

 

 

 

Wstecz       Odsłon: 653

 

 
 
 
N i e   d o d a n o   j e s z c z e   k o m e n t a r z a


 
 

Dodaj komentarz   



 
 


Dzieci i ze­gar­ków nie można sta­le nakręcać, trze­ba im dać też czas do chodzenia.

 
Jean-Paul Sartre  

 

 
Samorządowe Przedszkole Nr 65 "Perełka"
 
Kraków
ul. Strzelców 5
31-422 Kraków
 
tel.: 12-41-27-879
www.perelkakrakow.pl
przedszkole-65@wp.pl
 
Administrator serwisu:
przedszkole-65@wp.pl


Inspektor Ochrony Danych
Paweł Jasiołek
inspektor2@mjo.krakow.pl
Ul. Wielopole 17a
33-332 Kraków



 
 

           






00243165

Mirosław Kuduk © 2010
  Proszę czekać ...  
 
  Proszę czekać ...